StorAIge

Proje Adı Embedded storage elements on next MCU generation ready for AI on the edge
Proje Süresi 36 ay
Destek Ufuk 2020 - ECSEL İnovasyon Aksiyonu
Paydaşlar  8 ülke & 40 ortak

 

Proje Amacı

StorAIge projesinin temel amacı, yapay zeka yetenekleri olan silikon için birinci sınıf bir üretim platformu kurmaktır. Yüksek performanslı, FD-SOI düşük güç, güvenli ve güvenlik bileşenleri ile uç uygulamalarda rekabetçi yapay zeka sağlayan prototipleme hedeflenmektedir.

Projenin ele aldığı ana zorluk, bir yanda 28nm altı “moore'dan daha fazla” teknolojilerin karmaşıklığını ele almak ve onları yüksek bir olgunluk düzeyine getirmek ve diğer yandan daha akıllı, güvenli, esnek, düşük güç tüketimi ve uygun maliyetli karmaşık SoC'lerin tasarımını ele almaktır. Proje, Watt başına 10 Top'u hedefleyen çok verimli belleklere ve yüksek bilgi işlem gücüne sahip yonga seti ve çözümleri amaçlamaktadır.

Bu proje kapsamında kestirimci bakım, sensörler, hareket tanıma, otomotiv, akıllı güç, çamaşır makineleri ve insansız/otonom araçlar dahil olmak üzere çeşitli kullanım durumları hedeflenecek ve gösterilecektir. B3LAB, StorAIge Projesi’nde Yapay Zeka destekli Çamaşır Makinesi Kullanım Durumu için Arçelik ile işbirliği gerçekleştirmektedir. B3LAB, projede aşağıdaki birbiriyle ilişkili iş paketlerinde yer almaktadır.

Yapay Zeka Destekli Çamaşır Makinesi Kullanım Durumu

Yapay Zeka Destekli Çamaşır Makinesi Kullanım Durumu kapsamında B3LAB tarafından aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmektedir:

  • B3LAB, yapay zeka açısından sistem ve yazılım gereksinimlerini ve tasarım özelliklerini tanımlayacak ve analiz edecek; kullanım senaryosunun ana araştırma ve teknolojik faaliyetleri için yapay zeka temeli sağlayacaktır.
  • B3LAB, makine öğrenimi ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak veri kümelerini analiz edecek/ön işlemden geçirecek ve yapay zeka modelini geliştirecektir. Yapay zeka modelini test ettikten sonra TÜBİTAK, modeli Arçelik ile çamaşır makinesi yazılım yığınına entegre edecektir. Ekip, gösterim için prototip üzerinde doğrulama ve geçerleme testleri yapacaktır.

 

 

Proje Paydaşları

 

 

Proje Websitesi

https://storaige.eu/