Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB) Safir Zeka çözümü ile; yazılım geliştiricilere, veri bilimcilere ve son kullanıcılara veri analitiği ve makine öğrenimi alanlarında servis sağlayan çalışmalarında ihtiyaç duydukları araçları, kütüphaneleri, model ve servisleri sağlayan bir ortam sunmaktadır. Sektörde, bir servis olarak makine öğrenmesi (MLaaS-Machine Learning as a Service,) olarak bilinen platform ailesindendir.

Safir Zeka, mevcut makine öğrenmesi (ML) kütüphanelerinin kurulu geldiği, akademik çalışmalar tarafından başarımı kanıtlanmış ve uygulanabilirliği yüksek yayınlardan derlenen modellerin kullanıma hazır servis halinde sunulduğu, 3. parti paketlerin de kurabileceği bir geliştirme ortamı sunmaktadır. Kullanıma hazır modellere, bir yazılım programlama ara yüzü (API) vasıtasıyla erişilebilmektedir.

Yazılım geliştiriciler, veri bilimciler ve son kullanıcılar, Safir Zeka ile kendi makine öğrenimi uygulamalarını da geliştirebilmektedir.

Safir Zeka ortamında konteyner tabanlı altyapı teknolojileri kullanılarak taşınabilir yapıda yüksek erişilebilirlikle hizmet verilmektedir.

Safir Zeka ayrıca basitleştirilmiş bir süreç sihirbazı ile

  • dış kaynaklardan anlık veri temini,
  • yerel kaynaklardan veri yükleme,
  • veri önişleme ve normalizasyonu,
  • işlenmiş verilerin görselleştirilmesi,
  • makine öğrenimi modeli oluşturulması,
  • bu modellerin eğitilip testlerinin yapılması

konularında geliştiricilere yönetimi kolay bir ara yüz sunmaktadır.

Süreç sihirbazı ile üretilen modellerin otomatik olarak yayına alınması da mümkündür.

Safir Zeka projesi kapsamında B3LAB bünyesinde Ar-Ge faaliyetlerine devam edilmekte olup sektörün ve akademinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni özellikler eklenerek kullanıcı deneyiminin üst seviyeye çıkarılması hedeflenmektedir.

Safir Zeka projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) projesi kapsamında yeni nesil bir uçağın ihtiyaç duyabileceği ileri teknolojiler için kullanılması hedeflenen makine öğrenimi gereksinimlerini karşılamak üzere Safir Zeka Aviyonik olarak çatallanmıştır.

Safir Zeka Aviyonik, MMU projesi kapsamında geliştirilen, aviyonik veri analizi ve aviyonik yapay zeka kullanım durumlarına göre özelleşmiş bir makine öğrenmesi kütüphanesi geliştirme projesidir.