Safir Depo (safirdepo.b3lab.org)

Safir Depo, TÜBİTAK BİLGEM Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB) tarafından geliştirilen milli ve güvenli bulut nesne depolama uygulamasıdır. Safir Depo üzerinde depolanan dosyalarınıza internet üzerinden; akıllı telefonlar, tabletler veya bilgisayarlar aracılığıyla her an her yerden ulaşabilirsiniz.

Safir Depo’ya yüklenen doküman, ses, fotoğraf, video gibi her tür dosya üzerinde klasörleme, taşıma, yeniden adlandırma gibi dosya işlemleri gerçekleştirilebilmesinin yanı sıra; ofis dokümanlarında çevrimiçi görüntüleme, düzenleme ve versiyonlama yapılabilmekte, paylaşım özelliği sayesinde Safir Depo’da bulunan dosya/klasörler istenilen herkes ile kolayca paylaşılabilmektedir.

Safir Depo, ticari alternatiflerinde de görülebileceği üzere "Hizmet olarak Yazılım" (SaaS - Softvvare as a Service) yöntemiyle kullanılabileceği gibi, kurumların kendilerine özel bulutları üzerine kurulum yaparak hizmet verme imkânını da sunmaktadır. Özel bulut (private cloud) seçeneği ile Safir Depo, bulut depolama yazılımlarının yüksek ve kolay erişilebilirlik özelliklerini sağlamaya devam eder. Diğer taraftan müşterilerin kendi veri merkezlerinde barındırılan sunucularına kurulum yapılarak kullanıcılarının dosyalarının kurum içerisinde depolanmasını sağlar.

Tamamen açık kaynak kodlu yazılımlar ve kütüphaneler üzerine geliştirilen Safir Depo, yüksek hesaplama veya depolama kapasiteli özel donanımlar gerektirmemekte, standart sunucular üzerinde çalışabilmekte, yatayda ölçeklenebilir özelliği sayesinde kapasite artışlarına esnek şekilde ayak uydurabilmektedir. Orta ve büyük ölçekli kurulumlarda yük dengeleyici özelliğiyle atanan kaynakları efektif olarak kullanabilir ve müşterilerine veri merkezinden yazılım konfıgürasyonuna kadar, “Tek Nokta Hatası" (Single Point of Failure) içermeyecek şekilde tavsiye mimariler sunar. Bu sayede hizmet kesintisi ihtimalini en aza indirgeyerek bulut bilişimin "yüksek erişilebilirlik" özelliğini karşılar.

Muadil ürünlerde yer alan dosya yükleme/indirme, klasör oluşturma, kopyalama, taşıma, silme, isim değiştirme gibi endüstri standardı özelliklerin tamamının yer aldığı Safir Depo, kullanıcı dostu ara yüzüyle kullanıcılarının yazılımı rahat bir şekilde kullanabilmelerine olanak sağlar. Ofis dokümanlarınızı, resim, video ve müzik dosyalarınızı kullandığınız bilgisayara indirmeden tarayıcınız üzerinde görüntüleyebilir, izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 Safir Depo Kullanımı Yaygınlaşıyor

Veri içeriğinin ve veri güvenliğinin özellikle kritik olduğu kamu kurumlarında ve özel sektörde Safir Depo yaygınlaştırma faaliyetleri hızlanarak devam etmektedir. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 1.100 Günlük Kalkınma Planı'na dâhil edilerek 3 üniversitede pilot kullanıma açılan Safir Depo, kurulum yapılan ULAKBİM veri merkezi üzerinden 9 üniversitenin kullanımına sunulmuştur. 2018 yılı içerisinde, Gebze veri merkezimiz üzerinden tüm TÜBİTAK personelinin kullanımına açılmış ve aktif olarak kullanılmaktadır.

Kamu kurumlarına özel bulut olarak kavram ispatı kurulumları yapılmış ve bu çalışmalar sonucunda canlı ortam kurulumlarına başlanmıştır. Son olarak Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi inisiyatifinde planlanan Milli İletişim Platformu'nun bulut nesne depolama bileşeni olarak entegrasyon çalışmalarına dahil edilmiştir.

Özellikle birden fazla lokasyonda faaliyet gösteren kamu kurumlarının, birimler arası dosya paylaşımlarında önemli bir boşluğu dolduracağını düşündüğümüz Safir Depo ürünümüze yeni özellikler eklemeye devam etmekteyiz.

 

 

 

Safir Depo, standart bulut depolama ürünlerinde yer alan özelliklerin tamamını kullanıcılarına sunarken, kendine özgü yetenekleriyle rakiplerinden ayrılmaktadır.

 

 

Güvenli Depolama


Endüstri standardı güvenlik önlemlerinin entegre edildiği üründe, güvenli HTTPS haberleşme protokolü üzerinden dosya iletimi sağlanmakla birlikte, bu güvenlik seviyesine ek olarak "Güvenli Depolama" özelliği sunar.Güvenli Depolama özelliği devreye alındığında, Safir Depo'ya gönderilen dosyaların uçtan uca şifreleme yöntemleriyle istemci tarafında (web arayüzü kullanılıyorsa internet tarayıcısında, mobil uygulamalarda cihaz üzerinde, masaüstü uygulamalarında ise istemci bilgisayarda) şifre¬lendikten sonra internet hattı üzerinden şifrelenmiş olarak iletilmesini sağlar. Bu özellik sayesinde aşağıda sıralı birçok güvenlik zafiyeti çözümlenmiş olur.Kullanılan ağ hattı üzerinde gerçekleştirilebilecek "Aradaki Adam" (Man in the Middle) saldırılarında transfer edilen dosyaların açığa çıkması engellenir.Sunucu tarafında şifreleme uygulayan sistemlerin aksine, dosyanın sunucuya ulaştığı giriş noktasında oluşabilecek güvenlik açıklarında, şifrelenme öncesi dosyaların ele geçirilmesi tehdidi bertaraf edilmiş olur.

 

Ağ izleme ve yönetim, veri merkezi ve sistem yönetim ekiplerinin, dosyaların çözülmüş hallerine hiçbir şekilde erişememesini garanti eder.

 

 

Güvenli depolama özelliğinde, dosyalarınızın şifreleme anahtarları dosya sahibinin ve paylaşım yapılan kişilerin anahtarlarıyla zincir anahtar yöntemiyle tekrar şifrelenerek sistemde depolanır. Bu sayede şifrelenmiş bir dosyanın, şifreleme sonrasında farklı kişilerle paylaşılması durumunda, dosyanın istemciye indirilerek uygun kullanıcı anahtarlarıyla tekrar şifrelenmesine gerek kalmaz.


Bunun yerine, paylaşım yapılan kişilerde bir değişiklik olduğunda (yeni bir paydaşla paylaşıldığında veya paylaşım yapılan bir kişiyle paylaşım sonlandırıldığında) dosyaya ait şifreleme anahtarı çözülerek güncel paylaşılan kullanıcıların anahtarlarıyla şifrelenerek güncellenir. Bu sayede büyük boyutlu şifrelenmiş dosyaların paylaşım değişikliklerinde dosyanın istemciye indirilerek, yeniden şifrelenip tekrar sunucuya gönderilmesine gerek kalmaz ve bu yöntemle şifrelenmiş dosyalardaki paylaşım değişiklikleri anlık gerçekleşir. Bu, hem işlem süresi hem de ağ trafiği açısından ciddi tasarruf sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

Dosya Paylaşımı

Bulut depolama yazılımlarının en faydalı özelliklerinden bir tanesi de dosyalarınızı kolaylıkla üçüncü kişilerle paylaşabilmenizi sağlıyor olmasıdır. Halihazırda zaten bulutta depolanan dosyalarınızı, talep ettiğiniz kişilerle ve yetki seviyelerinde, dosyayı tekrar yükleme/ gönderme işlemi yapmadan paylaşabilirsiniz. Özellikle hareket halindeyken mobil cihazlarla kullanımlarda ve büyük boyutlu dosyalarda kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan paylaşım özelliği Safir Depo'da iki farklı senaryo olarak geliştirilmiştir.

Özel Paylaşım seçeneği, dosyalarınızın diğer Safir Depo kullanıcılarıyla sadece görüntüleyebilir veya düzenleme yapabilir yetkileriyle paylaşabilmenizi sağlar. Kullanıcıların kendi paylaşım gruplarını oluşturarak, grup dâhilindeki tüm kullanıcılara tek seferde kolay paylaşım yapabilmesine de olanak sağlayan bu özellik sayesinde dosyalarınızı saniyeler içerisinde paylaşabilirsiniz.

Bağlantı Paylaşımı seçeneği ise dosyalarınızı Safir Depo kullanıcısı olmayan kişilerle paylaşmanızı sağlar. Paylaşım işlemi sonucunda oluşturulan bağlantı adresini paylaşım yapmak istediğiniz kişiye iletmeniz durumunda, bağlantıya tıklayan kişi Safir Depo'ya üye olmadan ve giriş yapmadan paylaştığınız dosyaya erişebilecektir. Safir Depo, çevrimiçi ofis editörleriyle entegre çalışır. Deponuzdayer alan ofis dokümanlarına çift tıklayarak internet tarayıcı pencerenizde açılacak çevrimiçi ofis editörleriyle açık doküman formatında, yaygın kullanımda olan diğer formatlardaki ofis dokümanlarınız üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Bununla birlikte paylaşımdaki ofis dokümanlarınız üzerinde, paylaştığınız kişilerle simültane çalışabilirsiniz. Varsayılan kurulumda açık kaynak kodlu OnlyOffıce ile entegre çalışacak şekilde ayarlanan Safir Depo, istendiği takdirde yine açık kaynak kodlu LibreOffıce Online ile de sorunsuz çalışabilmektedir.İster dosyanızı kendiniz güncellemiş olun, isterseniz değişiklik yetkisiyle paylaştığınız farklı bir kişi güncellemiş olsun, dosyalarınızdaki her değişiklik Safir Depo'da o dosyanın yeni bir versiyonu olarak depolanır. Dilediğiniz anda dosyalarınızın eski versiyonlarına dönüş yapabilir ve yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz.

 

 

 

 

Safir Depo, gelişmiş web tabanlı açık kaynaklı ofis editörleriyle entegre çalışır, dosyalarınız üzerinde aynı anda birden fazla kişiyle birlikte çalışabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Safir Depo Masaüstü İstemcisi

Safir Depo masaüstü uygulaması, web uygulamasında bulunan dosya işlemleriyle ilgili tüm özellikleri sağlar. Masaüstü uygulaması açıldığı anda web uygulama hesabınız ile otomatik senkronize olur. İşlem yapıldıkça iki taraflı senkronizasyon işlemi devam eder ve bu sayede dosya ve klasörleriniz hesabınızda daima güncel kalır.

 

 

 

 

 

Safir Depo ve Safir Note Gizlilik Politikası