Safir Depo Bulut Depolama

TÜBİTAK BİLGEM Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB) tarafından 2016 yılından bu yana geliştirilen Safir Depo, milli ve güvenli bir bulut nesne depolama uygulamasıdır.

Safir Depo, kullanıcıların doküman, ses, fotoğraf, video gibi çeşitli dosya türlerini yükleyebilmelerini, bu dosyalar üzerinde klasörleme, taşıma, yeniden adlandırma gibi işlemler yapabilmelerini sağlar.  Ayrıca, ofis dokümanları üzerinde çevrimiçi görüntüleme, düzenleme ve versiyonlama özellikleri sunar. "Paylaş" ve "Bağlantı Oluştur" özellikleri ile kullanıcılar, Safir Depo'da depoladıkları dosya ve klasörleri istedikleri kişilerle kolayca paylaşabilirler.

Safir Depo 2024 yılı başında kapsamlı bir güncelleme ve bakım çalışması sonucunda büyük bir dönüşüm yaşayarak neredeyse tamamen yenilenen bir arayüz tasarımı ile daha ileri seviyede kullanıcı dostu deneyimler sunmaya başladı. Bu deneyimler, sizlerin beklentilerine daha etkin şekilde cevap vermek için özel olarak tasarlandı.

Safir Depo üzerinde depolanan içeriklere internet üzerinden akıllı telefonlar, 
tabletler veya bilgisayarlar aracılığıyla her an, her yerden erişim sağlanabilmektedir.
.

Safir Depo Bulut Depolama Gelişmiş Güvenlik Özellikleri

Safir Depo, yerli ve milli bir ürün olarak Dropbox, Google Drive ve OneDrive gibi muadillerinden daha fazla yenilikçi çözüm ve güvenlik servisleriyle donatılmıştır. 

Safir Depo, bu özgün değeriyle kullanıcıların verilerini sadece depolamakla sınırlı kalmaz, aynı zamanda hesap korumasını ön planda tutan ve veri güvenliğine odaklanan kullanıcı dostu ileri seviye gelişmiş güvenlik özellikleri sunar.

Şifreli Depom

Endüstri standardı güvenlik önlemlerinin entegre edildiği üründe, güvenli HTTPS haberleşme protokolü üzerinden dosya iletimi sağlanmakla birlikte, bu güvenlik seviyesine ek olarak "Şifreli Depom" özelliği sunar. Şifreli Depom özelliği devreye alındığında, Safir Depo'ya gönderilen dosyaların uçtan uca şifreleme yöntemleriyle istemci tarafında (web arayüzü kullanılıyorsa internet tarayıcısında, mobil uygulamalarda cihaz üzerinde) şifrelendikten sonra internet hattı üzerinden şifrelenmiş olarak iletilmesini sağlar. Bu özellik sayesinde kritik birçok güvenlik zafiyeti çözümlenmiş olur. Kullanılan ağ hattı üzerinde gerçekleştirilebilecek "Aradaki Adam" (Man in the Middle) saldırılarında transfer edilen dosyaların açığa çıkması engellenir.

Sunucu tarafında şifreleme uygulayan sistemlerin aksine, dosyanın sunucuya ulaştığı giriş noktasında oluşabilecek güvenlik açıklarında, şifrelenme öncesi dosyaların ele geçirilmesi tehdidi bertaraf edilmiş olur.

Paylaşımlar

Bulut depolama yazılımlarının en faydalı özelliklerinden bir tanesi de dosyalarınızı kolaylıkla üçüncü kişilerle paylaşabilmenizi sağlıyor olmasıdır. Halihazırda zaten bulutta depolanan dosyalarınızı, talep ettiğiniz kişilerle ve yetki seviyelerinde, dosyayı tekrar yükleme/ gönderme işlemi yapmadan paylaşabilirsiniz. Özellikle hareket halindeyken mobil cihazlarla kullanımlarda ve büyük boyutlu dosyalarda kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan paylaşım özelliği Safir Depo'da iki farklı senaryo olarak geliştirilmiştir.

Paylaş seçeneği, dosyalarınızın diğer Safir Depo kullanıcılarıyla sadece görüntüleyebilir veya düzenleme yapabilir yetkileriyle paylaşabilmenizi sağlar. Kullanıcıların kendi paylaşım gruplarını oluşturarak, grup dâhilindeki tüm kullanıcılara tek seferde kolay paylaşım yapabilmesine de olanak sağlayan bu özellik sayesinde dosyalarınızı saniyeler içerisinde paylaşabilirsiniz.

 

Bağlantı Oluştur seçeneği ise dosyalarınızı Safir Depo kullanıcısı olmayan kişilerle paylaşmanızı sağlar. Bağlantı oluşturma sırasında; geçerlilik tarihi ve zaman belirle, bağlantıya erişimde parola sor, IP kısıtlaması koy ve indirilme sayısını kısıtla gibi güvenlik seçeneklerini opsiyonel olarak tercih edebilirsiniz. Paylaşım işlemi sonucunda oluşturulan bağlantı adresini paylaşım yapmak istediğiniz kişiye iletmeniz durumunda, bağlantıya tıklayan kişi Safir Depo'ya üye olmadan ve giriş yapmadan paylaştığınız dosyaya erişebilecektir.

Safir Depo, çevrimiçi ofis editörleriyle entegre çalışır. Deponuzda yer alan ofis dokümanlarına çift tıklayarak internet tarayıcı pencerenizde açılacak çevrimiçi ofis editörleriyle açık doküman formatında, yaygın kullanımda olan diğer formatlardaki ofis dokümanlarınız üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Bununla birlikte paylaşımdaki ofis dokümanlarınız üzerinde, paylaştığınız kişilerle aynı anda çalışabilirsiniz. Safir Depo açık kaynak kodlu OnlyOffıce ile entegre çalışacak şekilde ayarlanmıştır. İster dosyanızı kendiniz güncellemiş olun, isterseniz değişiklik yetkisiyle paylaştığınız farklı bir kişi güncellemiş olsun, dosyalarınızdaki her değişiklik Safir Depo'da o dosyanın yeni bir versiyonu olarak depolanır. Dilediğiniz anda dosyalarınızın eski versiyonlarına dönüş yapabilir ve yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz.

Safir Depo’nun Kurumsal Çözüm ve Kullanım Hizmetleri

Safir Depo, ticari alternatiflerinde de görülebileceği üzere "Hizmet olarak Yazılım" (SaaS - Softvvare as a Service) yöntemiyle kullanılabileceği gibi, kurumların kendilerine özel bulutları üzerine kurulum yaparak hizmet verme imkânını da sunmaktadır. Özel bulut (private cloud) seçeneği ile Safir Depo, bulut depolama yazılımlarının yüksek ve kolay erişilebilirlik özelliklerini sağlamaya devam eder. Diğer taraftan müşterilerin kendi veri merkezlerinde barındırılan sunucularına kurulum yapılarak kullanıcılarının dosyalarının kurum içerisinde depolanmasını sağlar.

Tamamen açık kaynak kodlu yazılımlar ve kütüphaneler üzerine geliştirilen Safir Depo, yüksek hesaplama veya depolama kapasiteli özel donanımlar gerektirmemekte, standart sunucular üzerinde çalışabilmekte, yatayda ölçeklenebilir özelliği sayesinde kapasite artışlarına esnek şekilde ayak uydurabilmektedir. Orta ve büyük ölçekli kurulumlarda yük dengeleyici özelliğiyle atanan kaynakları efektif olarak kullanabilir ve müşterilerine veri merkezinden yazılım konfigürasyonuna kadar, “Tek Nokta Hatası" (Single Point of Failure) içermeyecek şekilde tavsiye mimariler sunar. Bu sayede hizmet kesintisi ihtimalini en aza indirgeyerek bulut bilişimin "yüksek erişilebilirlik" özelliğini karşılar.

 

Safir Depo Kullanımı Yaygınlaşıyor

Veri içeriğinin ve veri güvenliğinin özellikle kritik olduğu kamu kurumlarında ve özel sektörde Safir Depo yaygınlaştırma faaliyetleri hızlanarak devam etmektedir. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 1.100 Günlük Kalkınma Planı'na dâhil edilerek 3 üniversitede pilot kullanıma açılan Safir Depo, kurulum yapılan ULAKBİM veri merkezi üzerinden 9 üniversitenin kullanımına sunulmuştur. 2018 yılı içerisinde, TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde bulunan B3lab Prototip Veri Merkezi üzerinden tüm TÜBİTAK personelinin  (safirdepo.b3lab.org) kullanımına açılmış ve aktif olarak kullanılmaktadır.

Kamu kurumlarına özel bulut olarak kavram ispatı (Proof of Concept (PoC)) kurulumları yapılmış ve bu deneyimleme çalışmalarının sonucunda canlı ortama geçilmesi sağlanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi inisiyatifinde planlanan Milli İletişim Platformu'nun bulut nesne depolama bileşeni olarak entegrasyon çalışmalarına dahil edilmiştir. Roketsan, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Dışişleri Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve RTÜK gibi kurumlar Safir Depo’yu aktif olarak kullanmaktadır. 


Özellikle birden fazla lokasyonda faaliyet gösteren kamu kurumlarının, birimler arası dosya paylaşımlarında önemli bir boşluğu dolduracağını düşündüğümüz Safir Depo ürünümüze yeni özellikler eklemeye devam etmekteyiz.

Safir Depo Mobil

Safir Depo mobil uygulaması (IOS ve Android), web uygulamasında bulunan dosya işlemleriyle ilgili tüm özellikleri sağlar. Mobil uygulaması açıldığı anda web uygulama hesabınız ile otomatik senkronize olur. İşlem yapıldıkça iki taraflı senkronizasyon işlemi devam eder ve bu sayede dosya ve klasörleriniz hesabınızda daima güncel kalır.

Safir Depo Bulut Depolama Mevcut Yetenek Seti ve Özellikleri

Dosya/Klasör Yükleme ve İndirme

Şifreli Dosya ve Klasör İşlemleri

Dosya Görüntüleme

Şifreli Dosya ve Klasör Adı Şifreleme

Dosya ve Klasör İşlemleri Yönetimi

Parola Değiştirme ve Kurtarma

Çevrimiçi Ortaklaşa Dosya Düzenleme

Şifreli Klasör Ve Dosyaların Bireysel ve Grup Paylaşımı

Only Office Entegrasyonu

Parola Korumalı Bağlantılar ile Şifreli Klasör ve Dosya Paylaşımı

Dosya Versiyon Yönetimi

LDAP Entegrasyonu

İçerik ve Detay Arama

Yönetici İşlemleri

Yeni Ofis Dokümanı Oluşturma

E-posta Bildirimleri

Kurumsal Şablon Kullanımı

İki Adımlı Kimlik Doğrulama (2FA)

Favorilere Ekleme

Safir Depo Android Mobil Uygulaması (Native)

Bağlantı Paylaşımı

Safir Depo IOS Mobil Uygulaması (Native)

Parola Korumalı Bağlantı Paylaşımı

Klasör Ve Dosyaların Bireysel ve Grup Paylaşımı

Bağlantı Paylaşımında İp Kısıtlama

Çoklu Paylaşım

Bağlantı Paylaşımında İndirme Kısıtı

Hareket Akışı ve Paylaşım Hareketleri

Süreli Bağlantı Paylaşımı

Paylaşımda İşlem Geçmişi ve Bildirim

Çoklu Bağlantı Oluşturma

Grup Yönetimi ve Grup Paylaşımı

Destek ve sorularınız için bizimle safirdepo.destek@tubitak.gov.tr adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Safir Depo ve Safir Note Gizlilik Politikası