Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü için geliştirdiğimiz “Muhafız” projesi ile artık milyonlarca gümrük verisi anlık olarak yapay zeka ile analiz ediliyor ve kaçakçılık riskleri için uyarı verilebiliyor.


Tamamen yerli ve milli imkanlarla TÜBİTAK BİLGEM liderliğinde geliştirilen yazılıma, BYS Grup A.Ş. ve HAVELSAN da destek sağladı. Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3Lab) kendi bünyesinde geliştirdiği Safir Bulut, Safir Büyük Veri ve Safir Zeka ürünlerindeki bilgi birikimlerini bu projede bir kez daha kullanırken, sistemin tüm testlerini Yazılım Test ve Kalite Değerlendirme Laboratuvarı (YTKDL) gerçekleştirdi.


Yapay zeka bazlı senaryoları ile kaçakçılık risk tahmini, kural tabanlı senaryolarıyla ise usulsüzlük ve risk unsuru tespiti yapan bu yazılım ile Ticaret Bakanlığı'na çok büyük bir teknik kapasite kazandırılmış, bu sayede sisteme eklenebilecek yeni veri kaynakları ve kullanım senaryoları ile ileride oluşabilecek yeni tip usulsüzlük ve kaçakçılık yöntemlerinin de tespit edebilmenin de önü açılmıştır.