OpenInfra Foundation (eski adıyla OpenStack Foundation) resmi desteği ile OpenInfra Türkiye tarafından bu yıl ülkemizde 5. kez gerçekleşecek olan OpenInfra Day Turkey, Türkiye’de bilişim teknolojilerinin geleceğini şekillendiren açık altyapı çözümlerinin tartışılmasını hedeflemektedir.

2019 yılında OpenStack Day etkinlikleri, açık kaynak altyapıları oluşturmak üzere geliştirilen açık kaynak projeleri daha kapsamlı ve çok daha çeşitli açılardan ele alabilmek amacıyla OpenInfra Day olarak yeniden adlandırılmıştır.

OpenInfra Day etkinlikleri farklı topluluklar tarafından tüm dünyada bölgesel olarak düzenlenen ve bulut uzmanlarını, müşterileri ve çözüm ortaklarını bir araya getirerek bilişim sektörünün yeni nesil teknolojileri kullanarak operasyonel maliyetlerini nasıl düşürebileceklerini tartışmalarını sağlayan ve bu doğrultuda açık altyapıları nasıl değerlendirebileceklerini ortaya koyan organizasyonlardır. Gün boyu devam eden sunumlar vasıtası ile bulut bilişim, konteyner teknolojileri, büyük veri ve analizi, yapay zeka, makine öğrenmesi, nesnelerin interneti, uçta hesaplama (edge computing), yazılım tanımlı ağlar (SDN), yazılım tanımlı depolama (SDS) teknolojileri, ağ fonksiyonu sanallaştırma (NFV), sürekli entegrasyon / sürekli teslimat (CI/CD), blok zinciri teknolojileri, telekom altyapıları ve özellikle 5G gibi yeni nesil mobil teknolojilere ilişkin çözümler tanıtılmakta ve paylaşılmaktadır.

OpenInfra Day Türkiye etkinliği, açık altyapıları oluşturan öncü teknolojileri tartışmayı mümkün kılan bir platform sağlayarak ilgili tarafların bu konulardaki bilgi birikimlerini, tecrübelerini, referans mimarileri ve örnek teşkil eden büyük ölçekli kurulumları paylaşabilmeleri için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Etkinliğin başka bir amacı da OpenStack ve etrafındaki Ceph, Kubernetes, Docker, Kata Containers, OPNFV ve ONAP gibi tamamlayıcı teknolojilerin ülkemizdeki kullanımını yaygınlaştırmaktır.

Ülkemizde bu yıl beşincisi düzenlenecek bu eşsiz etkinlik 11 Ekim 2022 Salı günü İstanbul’un en büyük konaklamalı kongre merkezi olan World of Wonders (WoW) Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

TUBİTAK BİLGEM olarak her sene olduğu gibi yine etkinlikte yer almaktan büyük onur duyuyoruz. B3LAB Bulut Teknolojileri teknik lideri Gökhan IŞIK "Türkiye'de Açık Altyapıların Dünü, Bugünü, Yarını" panelinde konuşmacı olarak görev alacaktır.

Ücretsiz olan bu etkinliğe kayıt olmayı unutmayınız. https://lnkd.in/dB2aSK5U

#openinfradayturkey2022